Jak tvořit zapamatovatelná a nezjistitelná hesla

Většina lidí se s hesly k online službám moc nepáře. Jméno dítěte, psa, milenky není to nejlepší co se dá použít. Tyto hesla jsou moc jednoduchá a snadno zjistitelná. Druhá nejčastější chyba je, že se stejné heslo používá úplně všude. Když někdo heslo zjistí dostane se pak ke všemu co na internetu používáte.

Nejčastější rady při tvorbě hesel jsou používat velká a malá písmena, číslovky a speciální znaky na klávesnici. Kdo si pak má, ale takové heslo pamatovat? Ukážeme si jak to udělat.

Jak na to

Je to celkem jednoduché. Stačí vymyslet větu, kterou si budete snadno pamatovat a která zároveň nebude dávat smysl. Věta bude bez mezer a každé slovo bude začínat velkým písmenem. Do věty ještě umístíme číslovky třeba tak, že každé sudé písmeno v posledním slovu nahradíme číslovkou. Použijeme to co nám nabízí klávesnice a to druhou horní řadu kláves kde jsou zároveň čísla a písmena s diakritikou. Tu vynecháme. Tedy e bude 2, s bude 3 atd. Na konec věty ještě přidáme první dvě až tři velká písmena názvu služby pro kterou je heslo určené.

Pár příkladů

TesimSeNaV9k2ndSEZ – heslo na Seznam
TesimSeNaV9k2ndFAC – heslo na Facebook
TesimSeNaV9k2ndNOT – heslo na notebook
TesimSeNaV9k2ndWIF – heslo na Wifi

Rozbor hesla

Zvolená věta je v uvedených příkladech „Těším se na víkend“. Ve slově víkend jsou sudá písmena nahrazena číslovkou a poslední tři velká písmena jsou názvem služby. V celé větě není použita diakritika pro případ, že budete pracovat na počítači s klávesnicí bez háčků a čárek. Sílu hesla můžete ještě zvýšit tím, že na konec napíšete tečku.

Závěr

Takhle vytvořené heslo si budete pamatovat bez toho aby jste si ho někam museli zapisovat. Jednou za čas je vhodné pro jistotu vytvořit heslo nové. K tomu stačí vymyslet novou větu.

Jak z hesly pracujete vy?

Sdílet na: FacebookTwitterGoogle+

Názory na článek

  1. Petřík odpovídá:

    Mě tedy hesla v příkladu nepřijdou jako snadno zapamatovatelná.

Přidat vlastní názor