Pěstování Japonských topolů

Japonský topol patří mezi rychle rostoucí dřeviny. Jeho dřevo má vysokou výhřevnost. Zájem o jeho pěstování u nás výrazně vzrostl díky pořadu Den D kam jeden z pěstitelů přišel žádat investory o podporu. Mnoho lidí zlákala především vidina snadného zisku a relativní jednoduchost pěstování japonského topolu a možnost získání dotace. Japonský topol vznikl křížením topolu černého a Maximowiczového topolu. Křížením vznikla odrůda, která není náročná na podmínky pěstování a velmi dobře odolává běžným plísním a většině škůdců.

Výsadba se provádí pouze jednou. Složení půdy není až tak důležité ale ideální je získat pole. Pokud máte k dispozici třeba louku lze ji také použít ale budete ji muset rozorat. Po zhruba 3 letech lze už těžit dřevo. Výška stromů je po této době zhruba 13 metrů. Sklizeň se provádí v zimních měsících. Z pařezu pak hned na jaře vyrazí několik nových stromků ze kterých se vybere ten nejsilnější a ten se ponechá. Takto to lze opakovat zhruba pětkrát. Poté zpravidla výnosy začnou klesat a je potřeba založit novou sadbu.

Stromům není nutné věnovat žádnou zvláštní péči. Bez problémů snáší mrazy a nehrozí ani okusování zvěří. Nejdůležitější částí pěstování je výsadba a příprava půdy. Ideální je místo poblíž vodní plochy a z dostatkem slunečního světla.

Sdílet na: FacebookTwitterGoogle+

Názory na článek

  1. Havel odpovídá:

    Těším se na dobu kdy namísto fotovoltaik budou naší zemi všude „zdobit“ japonské topoly.

  2. Milan odpovídá:

    Jak poznám japonský topol?

Přidat vlastní názor