Zálohování dat z počítače

Jak je důležité zálohovat to co máme uložené v počítači si každý uvědomí až když je pozdě. Havárie disku se nevyhne nikomu. I sebe lepší hard disk může kdykoliv přestat fungovat. Zálohování začne každý řešit až když o svá data přijde. Přitom pravidelné zálohování není nic složitého a nedostupného. Při dnešních cenách externích disků můžeme zálohovat ostošest.

Na jaké médium zálohovat

První co bude každého zajímat je kam zálohy ukládat. Možnost je několik. Nejčastěji se používá externí disk. Pokud chcete zálohovat jen část svých dat můžete použít i obyčejný dostatečně velký flasdisk a to co je pro vás důležité jednoduše na flešku nakopírovat. Zálohovat se dá i do cloudu. Nejméně vhodné a pracné je používat jako zálohovací médium DVD disky přesto je ale spousta lidí používá.

Externí disk je nejlepší řešení. Cena externích disků za poslední roky klesla o tolik že není potřeba s nákupem váhat. Záchrana dat z havarovaného disku vás bude stát mnohem více peněz a času a pravděpodobně se nepodaří zachránit vše. Pokud nevíte jakou značku vybrat doporučuji se zaměřit na Western Digital která patří k předním a stabilním značkám v oblasti disků. Velikost disku je na vás. Ale zlaté pravidlo říká že neexistuje disk který by nešel zaplnit :)

Co zálohovat

Spousta lidí zálohuje jen to co považuje za důležité. To je ale chyba. Pokud nebudete dělat kompletní zálohu celého počítače dostanete se při obnově dat do potíží které vás budou stát mnoho úsilí a možná i peněz. Budete muset znovu instalovat všechny programy, hledat k nim licenční čísla a hesla, znovu provádět veškerá nastavení počítače a mnoho dalších kroků které si málokdo uvědomí. Přitom k zálohování jen části dat a souborů není žádný důvod. Záloha se může provádět zcela automaticky i bez nutnosti do celého procesu zasahovat a nebude vás nikterak zdržovat.

Čím zálohovat

Možnosti jsou prakticky dvě. Použít software který dostanete společně s externím diskem a nebo využít toho co nabízejí Windows. V případě že se rozhodnete využít software dodávaný výrobcem řiďte se jeho pokyny.

Každý operační systém nabízí možnost udělat jeho zálohu. Ve Windows XP tuto možnost naleznete pod: start – všechny programy – příslušenství – systémové nástroje – zálohování. V jiných verzích to bude podobné. Dále se pak držte pokynů v jednotlivých oknech. Veškeré přednastavené volby můžete ponechat a vybrat jen umístění pro zálohu.

Co dělat když dojde k havárii disku

Pokud už opravdu dojde k nejhoršímu a disk vašeho pc přestane fungovat stačí zálohu obnovit. To můžete udělat pomocí softwaru od výrobce a nebo opět využít možnosti které nabízejí Windows. Zde se obnovení ze zálohy zase provádí pomocí funkce zálohovat pod volbou „obnovit soubory a nastavení“.

Závěr

Zálohujte. Každý disk se jednou dotočí. Je lepší s tím počítat a připravit se na to.

Sdílet na: FacebookTwitterGoogle+

Názory na článek

 1. Milan odpovídá:

  Jaký externí disk bych si měl koupit. Poradíte někdo?

 2. Jindra odpovídá:

  Já léta používám Western Digital a nikdy jsem s ním neměl problém.

 3. Portmen odpovídá:

  Já jsem příznivcem cloudových úložišť takže cpu všechno tam

 4. BOřek odpovídá:

  Věděl by jste někdo jak zálohovat Ipad.

 5. Olda odpovídá:

  Jak se dá zálohování zautomatizovat.

Přidat vlastní názor